Wiceprezydent Wrocławia Michał Młyńczak podkreślił podczas konferencji prasowej, że w latach 2019 – 2024 miasto wyremontowało 44 kamienice komunalne i 30 wnętrze podwórkowych.
Do 2029 r. chcemy wyremontować 100 kamienic i porównywalną do nich liczbę podwórek – powiedział wiceprezydent.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Miasto chce do 2029 r. wyremontować 100 kamienic
W pierwszym etapie tego przedsięwzięcia remontowi poddane zostaną 22 kamienice. To budynki znajdujące się na Kleczkowie, Karłowicach, Hubach, Księżu, Przedmieściu Oławskim oraz osiedlu Plac Grunwaldzki. Wszystkie należą do miasta, a większość z nich to ponad 100-letnie kamienice wpisane do Gminnej Ewidencji Zabytków. Szacowany koszy pierwszego etapu remontów to 50 mln zł.
– W pierwszej kolejności braliśmy pod uwagę te budynki, które zostały już uciepłownione. Rozumiemy przez to likwidację węglowych źródeł ogrzewania i podłączenie do sieci ciepłowniczej lub instalację ogrzewania gazowego. Teraz kolejnym krokiem będzie ich termomodernizacja, połączona z innymi niezbędnymi pracami, w tym np. wymianą stolarki, instalacji elektrycznych. Jednym z kryteriów, którym się posiłkowaliśmy, było także sąsiedztwo wnętrz podwórzowych, które były, są lub będą rewitalizowane – powiedziała Monika Tendaj-Bielawska, prezes spółki Wrocławskie Mieszkania, która jest zarządcą tych dwudziestu dwóch budynków.
Remonty zasobu gminnego obejmą m.in. elewacje (z ociepleniem), dachy, instalacje. W niektórych przypadkach budowę łazienek i likwidację toalet w częściach wspólnych.
Wrocław ma jeden z największych zasobów komunalnych w Polsce. To około 30 tys. mieszkań, które znajdują się w niemal 1,5 tys. budynków, które są własnością miasta, oraz ok. 4 tys. wspólnot mieszkaniowych z udziałem gminy. Zdecydowana większość tych lokali mieszkalnych znajduje się w kamienicach.
,
21 min. temu
1 godz. temu
1 godz. temu
1 godz. temu
2 godz. temu
,