W lipcu i sierpniu wydano ponad pięć tysięcy paszportów tymczasowych, a od początku działania tej usługi wydano 23,2 tysiąca paszportów – podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA).
„W kwietniu br. punkt paszportowy MSWiA na warszawskim lotnisku obchodził pierwszą rocznicę działalności. W tym roku, w lipcu, uruchomiliśmy trzy kolejne punkty: w Krakowie, Gdańsku i Katowicach” – wskazał resort w komunikacie.
Tyle wydano paszportów „last minute”
Podał także, że w lipcu wydano łącznie 2580 paszportów tymczasowych, w tym:
– 1497 w punkcie na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie;
– 448 w punkcie na Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice;
– 362 w punkcie w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy;
– 273 w punkcie na Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach.
MSWiA dodało, że od 1 do 29 sierpnia wydano łącznie 2496 paszportów tymczasowych na lotniskach, w tym:
– 1208 w Warszawie;
– 282 w Krakowie;
– 411 w Gdańsku;
– 595 w Katowicach.
Paszporty tymczasowe wydane na lotniskach
„Łącznie od uruchomienia pierwszego punktu na lotnisku Chopina do 29 sierpnia 2024 r. – we wszystkich punktach wydano 23,2 tys. paszportów tymczasowych” – poinformował resort.
W komunikacie dodano, że „usługa szybkiego paszportu tymczasowego na lotniskach jest potrzebna i cieszy się niezwykle dużym zainteresowaniem wśród podróżnych”.
„Rekordowym dniem był 12 stycznia 2024 r. w Warszawie, gdy wydano aż 131 paszportów tymczasowych. W Krakowie 12 lipca br. wydano 46 dokumentów. W Gdańsku był to 9 sierpnia br. z 30 paszportami, a w Katowicach – 16 sierpnia br. z 51 dokumentami paszportowymi” – napisało MSWiA.
Podało także, że „obecnie rekordowym miesiącem, dzięki działaniu 4 punktów jednocześnie, jest lipiec br. z łączną liczbą 2580 wydanych paszportów tymczasowych”, a „wcześniej był to lipiec 2023 r. z 1894 wydanymi dokumentami”.
„Średnio w Warszawie wydawanych w 2023 r. było 61 paszportów tymczasowych dziennie. Obecnie ta liczba wynosi 60. W Krakowie średnia wynosi dotąd 17 dokumentów dziennie, w Gdańsku 20 dziennie, a w Katowicach 27 paszportów na dzień. Najczęściej wybieranymi kierunkami przez podróżnych z nowymi paszportami tymczasowymi były: Turcja, Egipt, Tunezja, Wielka Brytania, Grecja, Norwegia i Cypr” – napisano w komunikacie.
To trzeba widzieć o paszporcie tymczasowym
Jak napisano w komunikacie, „uzyskanie paszportu tymczasowego w punktach paszportowych na lotniskach w Warszawie, w Krakowie, Gdańsku i Katowicach jest możliwe w następujących sytuacjach, jeśli:
– utracono / zapomniano paszportu / dowodu osobistego, albo został on ukradziony;
– posiadany paszport lub dowód utracił ważność;
– pasażer dysponuje ważnym biletem lotniczym”.
„Punkty w Krakowie, Gdańsku i Katowicach funkcjonują od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 do 15.30. Natomiast punkt w Warszawie jest czynny od poniedziałku do piątku od 8.00 do 20.00” – podał resort.
Wskazał także, że „przy złożeniu wniosku należy okazać ważny bilet lotniczy”, a „na miejscu pracownik punktu sprawdza tożsamość osoby, która ubiega się o taki paszport”.
„Wykonywane jest też zdjęcie niezbędne do wyrobienia dokumentu. Paszport tymczasowy jest ważny tylko przez określony czas (maksymalnie przez 365 dni), w zależności od indywidualnej sytuacji. Dzięki działającemu od 2022 r. Rejestrowi Dokumentów Paszportowych wniosek o wydanie paszportu tymczasowego jest generowany elektronicznie, a następnie podpisywany na urządzeniu do składania podpisu. Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł. Płatność odbywa się wyłącznie kartą płatniczą” – zastrzegło MSWiA.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock