Na Westerplatte zabrak³o wa¿nych polityków z Niemiec. Ekspert wskazuje na potencjalny powód

W niedzielę 1 września na Westerplatte w Gdańsku i w Wieluniu obchodzono 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Na uroczystościach nie pojawili się ważni przedstawiciele z Niemiec. W rozmowie z „Faktem” sprawę skomentował profesor Arkadiusz Stempin, historyk i germanista z Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie. REKLAMA Zobacz wideo Rocznica II wojny światowej. To był największy
Na Westerplatte zabrak³o wa¿nych polityków z Niemiec. Ekspert wskazuje na potencjalny powód

W niedzielę 1 września na Westerplatte w Gdańsku i w Wieluniu obchodzono 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Na uroczystościach nie pojawili się ważni przedstawiciele z Niemiec. W rozmowie z ” Faktem” sprawę skomentował profesor Arkadiusz Stempin, historyk i germanista z Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie.

REKLAMA
Zobacz wideo Rocznica II wojny światowej. To był największy konflikt zbrojny w historii ludzkości

1 września – rocznica II wojny światowej. Dlaczego zabrakło ważnych przedstawicieli z Niemiec?

– Brak obecności wysokiej rangi przedstawicieli rz±du Niemiec na obchodach 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej mógł wynikać ze zgrzytu spowodowanego śledztwem w sprawie wybuchu Nord Stream – spekulował profesor Stempin.

21 czerwca Niemcy przekazały Polsce europejski nakaz aresztowania Wołodymyra Ż. Zatrzymanie mężczyzny w naszym kraju jednak się nie udało. Według śledczych obywatel Ukrainy był bezpośrednio zaangażowany w wysadzenie rosyjskich Nord Stream. – Dotychczasowe śledztwa prowadzą na Ukrainę, a władze w Warszawie mogły przymknąć oko na wyjazd głównego zamachowca z kraju – powiedział Stempin.

Podczas obchodów 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku pojawił się pełnomocnik niemieckiego MSZ ds. współpracy z Polską Dietmar Nietan. Z kolei w Wieluniu obecny był zastępca ambasadora Niemiec w Polsce Robert Rohde. Już 29 sierpnia niemiecki ” Süddeutsche Zeitung” pisał, że „rządy z Berlina i Warszawy nie będą wspólnie świętowały 85. rocznicy niemieckiego ataku na Polskę. Od chwili objęcia urzędu przez premiera Tuska wydawało się, że oba kraje ponownie się do siebie zbliżyły”. „SD” sugeruje natomiast, że problem na linii Polska – Niemcy wywołuje kwestia reparacji. 

Niemcy – jakie znaczenie ma rocznica wybuchu II wojny światowej?

Profesor Arkadiusz Stempin powiedział, że najważniejsze media w Niemczech relacjonują obchody związane z 1 września, ale w niemieckiej świadomości nie jest to data najbardziej wryta w pamięć naszych sąsiadów, jeśli chodzi o historię II wojny światowej. – Obecność wysokich przedstawicieli władz Niemiec ma odzwierciedlać ich wrażliwość na trudną historię, ale nie ma przełożenia na odbieranie 1 września przez Niemców. Większość z nich jest jeszcze na urlopach – wyjaśnił profesor w rozmowie z „Faktem”. Podkreślił, że dla Niemców ważniejsza jest rocznica agresji na ZSRR z 1941 roku, a także nieudany zamach na Adolfa Hitlera z 20 lipca 1944 roku.

1 września o godzinie 4.45 syreny alarmowe na Westerplatte rozpoczęły obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dokładnie 85 lat temu hitlerowskie Niemcy rozpoczęły atak na Wojskową Składnicę Tranzytową.


Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts
Arbeitsagenturen erwarten steigende Arbeitslosigkeit
Read More

Arbeitsagenturen erwarten steigende Arbeitslosigkeit

News Aktuelle News Wirtschaft Wirtschaft Arbeitsagenturen erwarten steigende Arbeitslosigkeit Aktualisiert am 30.12.2024, 15:34 Uhr Arbeitslosigkeit in Deutschland nimmt zu (Symbolbild) © dpa / Sebastian Gollnow/dpa/dpa-tmn Lesedauer:1 Min. Von Deutsche Presse-Agentur Dieser Beitrag stammt aus dem Nachrichtenangebot der Deutschen Presse-Agentur (dpa) und wurde nicht durch unsere Redaktion bearbeitet. Nürnberg - Das Nürnberger Institut für Arbeitsmarkt- und Berufsforschung
Der Tag: Bürgermeister Bovenschulte und Kerstin Krüger haben geheiratet
Read More

Der Tag: Bürgermeister Bovenschulte und Kerstin Krüger haben geheiratet

Bremens Regierungschef Andreas Bovenschulte und seine Partnerin Kerstin Krüger haben geheiratet. Im Rathaus der Hansestadt gaben sich der SPD-Politiker und die Biologin das Jawort. Nach der Trauung nahmen Freunde, Kolleginnen und Kollegen sowie einige Bremer Bürgerinnen und Bürger die Frischvermählten in Empfang. Der Bürgermeister trug einen royalblauen Anzug kombiniert mit einer hellblauen Krawatte, die Braut