Co dalej z Januszem Palikotem? Ruch prokuratury

Pod koniec listopada wrocławski sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zdecydował, że Palikot pozostanie w areszcie do 1 stycznia. Obrona złożyła zażalenie na to postanowienie. W środę zażalenie zostanie rozpatrzone przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu – dowiedziała się PAP w biurze prasowym wrocławskiego sądu. Prawdopodobnie również w środę prokurator z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury
Co dalej z Januszem Palikotem? Ruch prokuratury


Pod koniec listopada wrocławski sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zdecydował, że Palikot pozostanie w areszcie do 1 stycznia. Obrona złożyła zażalenie na to postanowienie. W środę zażalenie zostanie rozpatrzone przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu – dowiedziała się PAP w biurze prasowym wrocławskiego sądu.

Prawdopodobnie również w środę prokurator z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej we Wrocławiu złoży do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosek o przedłużenie aresztu dla Palikota o kolejne trzy miesiące.

— Prokurator zdecydował, że będzie wnioskował o przedłużenie aresztu, ponieważ czyny zarzucane podejrzanemu zagrożone są wysoką kara oraz istnieje obawa matactwa — powiedziała PAP prok. Katarzyna Calów-Jaszewska z zespołu prasowego Prokuratury Krajowej.

Palikot przebywa w areszcie od początku października.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatrzymanie Janusza Palikota

Janusz Palikot, Przemysław B. i Zbigniew B. zostali zatrzymani 3 października przez CBA w Lublinie i w Biłgoraju. Jeszcze tego samego dnia zostali przewiezieni do wydziału Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, gdzie usłyszeli zarzuty.

Palikot usłyszał osiem zarzutów, w tym siedem dotyczących oszustwa i jeden przywłaszczania mienia. Zarzuty oszustwa usłyszeli też jego współpracownicy — Przemysław B. i Zbigniew B. Dodatkowo Przemysław B. usłyszał zarzut przywłaszczenia mienia.

Prokuratura zastosowała wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze. Sprawa dotyczy doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem kilku tysięcy osób na kwotę blisko 70 mln zł w związku z działalnością spółek należących do podejrzanych. Zarzuty dotyczą lat 2019-2023.

Jak poinformowała wcześniej prok. Katarzyna Calów-Jaszewska, zarzuty oszustwa przedstawione podejrzanym dotyczą doprowadzania ponad pięciu tysięcy pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w związku z emisją akcji serii B przez spółki z Grupy Kapitałowej — należącej do podejrzanych — oraz organizowanymi, promowanymi i nadzorowanymi przez podejrzanych kampaniami pożyczkowymi.

Według prokuratury, w dokumentach ofertowych, dotyczących zarówno emisji akcji, jak i kampanii pożyczkowych, przedstawiono nieprawdziwe, wprowadzające w błąd pokrzywdzonych informacje, co do sposobu wykorzystania pieniędzy wpłaconych przez inwestorów oraz co do rzeczywistej kondycji finansowej spółek.

— Zainwestowane środki nie były przeznaczane na cele wskazane w dokumentach emisyjnych, a zostały wydane na pokrycie wcześniejszych zobowiązań spółek z Grupy Kapitałowej, które były w złej sytuacji finansowej — podała prok. Calów-Jaszewska.

Janusz Palikot nie przyznaje się do winy

Prokurator poinformowała również, że zarzut przywłaszczenia dotyczy napojów alkoholowych o łącznej wartości ponad 5 mln zł. — Podejrzani w związku z umową o współpracy zawartą z jedną ze spółek przechowywali w swoich magazynach napoje alkoholowe, po rozwiązaniu umowy nie zwrócili towaru i sprzedali go podmiotom zewnętrznym — dodała.

Według prokuratury, wszyscy podejrzani złożyli obszerne wyjaśnienia. Śledczy ich nie ujawniają. Najsurowsza kara, jaka grozi za czyny zarzucane Palikotowi to 20 lat pozbawienia wolności.

Mec. Jacek Dubois, obrońca Palikota, poinformował wcześniej, że jego klient nie przyznaje się do postawionych mu zarzutów. Przekonywał, że sprawa, w której Palikotowi postawiono zarzuty prowadzona była od roku. Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji we Wrocławiu

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts
Heizkosten sparen: Eine Folie könnte beim Isolieren älterer Fenster helfen
Read More

Heizkosten sparen: Eine Folie könnte beim Isolieren älterer Fenster helfen

Startseite Leben Wohnen Heizkosten sparen: Eine Folie könnte beim Isolieren älterer Fenster helfen Stand: 13.12.2024, 13:30 Uhr Von: Anne Hund Kommentare Drucken Teilen Sind die Fenster in der Wohnung undicht, geht unnötig Energie verloren. Heimwerker-Experten haben ein paar Tipps parat. Sind die Fenster in den eigenen vier Wänden undicht, kann das zusätzlich unnötige Heizkosten bedeuten.
Krasses Debakel bei „Bares für Rares”: Verkäufer erleben Reinfall trotz Mega-Schätzung
Read More

Krasses Debakel bei „Bares für Rares”: Verkäufer erleben Reinfall trotz Mega-Schätzung

Köln - Wer die Expertise bei " Bares für Rares " überstanden hat, kann meist gelassen in den Händlerraum gehen. Manchmal erlebt man jedoch eine bitterböse Überraschung. Das müssen dieses Mal zwei Verkäufer miterleben. , Anja Welteroth und Alwin Müller aus Eitorf wollen zehn Stühle bei "Bares für Rares" verkaufen.  © Screenshot/ZDF/Bares für Rares Anja Welteroth und
Ökonomin fordert höhere Erbschaftsteuer in Deutschland: „Auch Firmenerben sollten Erbschaftsteuer zahlen“
Read More

Ökonomin fordert höhere Erbschaftsteuer in Deutschland: „Auch Firmenerben sollten Erbschaftsteuer zahlen“

Startseite Wirtschaft Ökonomin fordert höhere Erbschaftsteuer in Deutschland: „Auch Firmenerben sollten Erbschaftsteuer zahlen“ Stand: 25.12.2024, 11:18 Uhr Von: Amy Walker Kommentare Drucken Teilen In ihren Wahlprogrammen fordern einige Parteien eine höhere Erbschaftsteuer in Deutschland. Auch die Wirtschaftsweise Monika Schnitzer spricht sich dafür aus. Berlin – Im Wahlkampf um die Bundestagswahl 2025 präsentieren die Parteien ihre